Kobiety, które chcą schudnąć, powinny rzetelnie prowadzić dziennik swojej żywieniowy, nie opuszczać posiłków i unikać jedzenia w restauracjach (szczególnie w porze obiadu) wynika z nowego badania Fred Hutchinson Cancer Research Center.
![Efektywny sposób na odchudzanie [© Andi.es - Fotolia.com] Efektywny sposób na odchudzanie](http://www.senior.pl/Efektywny-spos-b-na-odchudzanie_leadimg88030e4595a705d35873eae6090fb61f.jpg?1342642065)
Jeśli chodzi o utratę wagi, dane z randomizowanych, kontrolowanych badań klinicznych porównujących różne diety wykazują, że ogólne ograniczenie ilości przyjmowanych kalorii jest ważniejsze niż skład menu, tzn. niż np.
dieta niskotłuszczowa czy
niskowęglowodanowa. Dlatego celem nowego badania było określenie zachowań, które są pomocne dla ograniczenia ilości kalorii w diecie.
Wyniki wykazały, że:
- kobiety, które konsekwentnie prowadziły dzienniki żywieniowe, stracił około 2,7 kg więcej niż pozostałe panie;
- uczestniczki, które deklarowały pomijanie niektórych posiłków, straciły prawie 3,6 kilogramów mniej niż reszta kobiet;
- panie jedzące obiad „na mieście" co najmniej dwa razy w tygodniu straciły przeciętnie dwa kilogramy mniej niż uczestniczki rzadziej wstępujące do restauracji;
Dziennik żywieniowy - niezbędny element
odchudzaniaOsoby które starające się schudnąć przede wszystkim powinny założyć dziennik żywieniowy, który pomoże osiągnąć stawiane sobie cele poprzez lepszą kontrolę ilości przyjmowanych codziennie kalorii. Trudno jest dokonać zmian w swojej diecie, jeśli nie zwraca się uwagi na to, co się je. Analiza codziennego menu umożliwi wyeliminowanie z niego najbardziej kalorycznych zagrażających figurze dań.
Uczestniczki badania osiągały najlepsze wyniki, gdy prowadząc dziennik były:
- uczciwe - odnotowywały wszystko, co zjadły
- uważne - odmierzały porcje, czytały etykiety produktów
- dokładne - brały pod uwagę takie szczegóły, jak sposób przygotowania posiłku, dodanie przypraw, etc.
- wytrwałe - zawsze miały dziennik ze sobą (np. w postaci notatnika w telefonie komórkowym)
Oprócz dokumentowania każdego kęsa, inną dobrą strategią odchudzania jest jedzenie w regularnych odstępach czasu i nie unikanie posiłków. Mechanizm ten nie został całkowicie wyjaśniony, ale uważa się, że pomijanie posiłków lub post może spowodować zmianę reakcji organizmu na dostarczane mu pożywienie. Poza tym, eksperci sądzą, że rezygnacja z niektórych posiłków wiąże się z innymi zachowaniami utrudniającymi odchudzanie, takimi jak częstsze jedzenie poza domem, jedzenie w pośpiechu, jedzenie porcji większych niż zalecane.
Przeszkody w utracie na wadze
Częste jedzenie „na mieście" wiąże się z mniejszą szansą na utratą nadmiaru kilogramów. Jedzenie w restauracji zazwyczaj oznacza mniejszą kontrolę nad składnikami i metodami gotowania oraz rozmiarami porcji...
Analizę oparto na danych dotyczących 123 pań w wieku 50- 75 lat, z których wszystkie zmagały się z
nadwagą bądź otyłością. Uczestniczki były losowo przydzielone do dwóch grup - jedna została poddana diecie, druga jednocześnie stosowała dietę i podjęła regularną aktywność fizyczną. Poproszono je również o wypełnienie dokładnych kwestionariuszy dotyczących stosowanej diety i wszelkich działań związanych z odchudzaniem.
Pod koniec badania panie z obu grup straciły średnio 10% masy początkowej.
Wyniki badań opublikowano w magazynie Academy of Nutrition and Dietetics.
Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »