Na tarczycę zazwyczaj nie zwracamy uwagi do momentu, w którym pojawiają się zaburzenia w jej funkcjonowaniu. Bardzo często pierwszym sygnałem, niekiedy lekceważonym i niekojarzonym z tarczycą, jest problem z wagą oraz cerą i włosami. Tarczyca produkuje trzy hormony: tyroksynę, trójjodotyroninę oraz kalcytoninę. Najczęściej spotyka się dwie formy zaburzeń w pracy tarczycy. Niedoczynność tarczycy powoduje niedobór hormonów, zaś nadczynność ich nadmiar.
![Problemy z tarczycą, a wypadanie włosów [© sasinparaksa - Fotolia.com] Problemy z tarczycą, a wypadanie włosów [© sasinparaksa - Fotolia.com]](http://www.senior.pl/Problemy-z-tarczyca-a-wypadanie-wlosow_img5a4be5dabb4b6.jpg)
Wiedza większości z ludzi ogranicza się do tego, że problemy ze skórą i włosami pojawiają się przy niedoczynności tarczycy. Prawda jest tak, że również nadczynność tarczycy, oprócz wielu zaburzeń zdrowotnych, powoduje problemy z włosami, ale objawiają się on inaczej niż przy niedoczynności, chociaż w obu wypadkach problemem staje się ich wypadanie.
Niedoczynność tarczycy, czyli niedobory
hormonów przez nią produkowanych objawia się głównie tym, że włosy są bardzo suche, łamliwe, a w dotyku są nieprzyjemne, bo szorstkie. Wypadanie włosów w niedoczynności tarczycy nie jest procesem nagłym – narasta to zjawisko powoli i w początkowej fazie jest prawie niezauważalne dla chorego. Niedoczynność tarczycy powoduje spowolnienie procesów metabolicznych w organizmie – włosy stają się słabe, ponieważ są niedożywione. Bardzo trudno jest też przy pomocy badań trichogramicznych wykryć nieprawidłowości, ponieważ wypadające włosy znajdują się w stanie spoczynku, czyli jakby wszystko było w porządku.
Nadczynność tarczycy to także problemy z włosami, oprócz innych wielu poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Włosy przy nadczynności tarczycy są jakby pokryte woskiem, mają jedwabisty połysk. W chorobach związanych z nadczynnością tarczycy wypadanie włosów związane jest z immunoglobuliną, która zaczyna wytwarzać tarczyca. Ta immunoglobulina powoduje, że przyspieszenie metabolizmu, co skraca cykl życia włosa. W wypadku nadczynności może pojawić się łysienie ogólne (rozlane), kiedy to włosy wypadają równomiernie na całej głowie, jak również łysienie plackowate.
Należy wyraźnie podkreślić, że żadna kuracja na skórę głowy i włosy nie powstrzyma
wypadania wÄšÂosów, jeśli nie zostaną wyleczone przyczyny problemu, czyli
zaburzenia w pracy tarczycy. Doprowadzenie do unormowania się hormonów tarczycy powoduje samoistne odrastanie włosów. Można jednak przyspieszyć proces regeneracji i odrostu włosów poprzez odpowiednią pielęgnację oraz zbilansowaną dietę, a także, gdy ubytki we włosach są znaczne, przyjmowanie suplementów diety. Najlepsze są preparaty zawierające wyciąg ze skrzypu oraz witaminy i minerały niezbędne do wzrostu włosów. Warto zakupić również szampon powodujący odrost włosów.
Nie ma jednak żadnej możliwości poprawienia stanu włosów jeśli nie wyleczy się podstawowej choroby, jakim są problemy z tarczycą. Nie można tarczycy wyleczyć domowymi sposobami. Konieczne jest również dokładne oznaczenie poziomu hormonów. Nawet przy leczeniu specjalistycznym zdarza się, że zbyt duża dawka leków powoduje, że chory z niedoczynności przechodzi w nadczynność tarczycy lub odwrotnie.
Każda zmiana w wyglądzie włosów, skóry oraz samopoczucia powinna być zbadana właśnie pod kątem pracy tarczycy, ponieważ żadne inne zaburzenia hormonalne. Należy zatem zawsze podchodzić poważnie do wszelkich niepokojących zmian w organizmie. Przy niedoczynności tarczycy następuje tycie mimo niskokalorycznej diety, skóra staje się przesuszona, woskowa a dodatkowo osoba chora bardzo dotkliwie odczuwa zimno. Przy nadczynności tarczycy następuje szybkie chudniecie mimo nadmiernego spożywania kalorycznych produktów. Mięśnie staja się słabe, oddech staje się krótszy i może dojść do wytrzeszczu oczu.
Te wszystkie objawy plus wypadanie włosy sugerują, że pojawiły się problemy z tarczycą, które wymagają specjalistycznego leczenia.
www.handsomemen.pl