Włosy tracimy codziennie. To zupełnie naturalne zjawisko. Jeśli jest jednak nasilone, bywa niepokojące, wszak fryzura to jeden z głównych elementów wizerunku. Poniżej najpowszechniejsze przyczyny wypadania włosów i rady jak z nimi walczyć.
![Wypadanie włosów - główne przyczyny [© Jan S. - Fotolia.com] Wypadanie włosów - główne przyczyny](http://www.senior.pl/Wypadanie-w-os-w-g-wne-przyczyny_leadimg2201a6ee9fce6bed7d3f0866e19c6c9d.jpg?1330952357)
Pierwszą reakcją na zauważalne wypadanie włosów powinno być szukanie przyczyn zjawiska. Diagnoza pozwoli na szybką i najadekwatniejszą reakcję.
Utrata około stu włosów dziennieJest normalnym zjawiskiem i elementem regularnego cyklu wzrostu. Włosy rosną przez około trzy lata (faza anagen), następnie przechodzą w etap „uśpienia" (katagen), a w końcu wypadają (telogen).
Jeśli wydaje się, że utrata włosów jest zbyt intensywna, można to sprawdzić wydzielając z czupryny pięćdziesiąt pasm i delikatnie szarpnąć każde z nich. W przypadku gdy w rękach zostanie więcej niż jeden lub dwa włosy, można dopatrywać się zaburzenia wypadania włosów.
Włosy wypadają po porodzie, z powodu choroby lub w wyniku stresującego zdarzenia Na gęstość fryzury negatywny wpływ mogą mieć: wysoka gorączka, rozpoczęcie lub zaprzestanie zażywania pigułek antykoncepcyjnych, przebycie jakiegoś zabiegu operacyjnego lub doświadczenie stresora, zarówno natury psychicznej, jak i fizycznej.
Stres powoduje, że znaczna część mieszków włosowych na skórze głowy przechodzi z fazy wzrostu do fazy spoczynku. Sześć tygodni później, włosy masowo zaczynają wypadać. Zjawisko może się utrzymywać przez kilka tygodni lub nawet miesięcy.
Choć sytuacja wydaje się wręcz alarmujaca, jeśli po obudzeniu się na poduszce można znaleźć znaczną kępkę włosów, wypoczynek zapewni natychmiastowe rozpoczęcie wzrostu nowych włosów. W większości przypadków czupryna wraca do normy w ciągu sześciu miesięcy od wystąpienia problemu.
Ważne jest, by w czasie odrastania włosów kontynuować leczenie wszelkich dolegliwości skóry. Jej stany zapalne bowiem, takie jak łuszczyca czy łupież mogą zmniejszyć tempo regeneracji włosów.
Warto obserwować pasma wokół linii włosów - stanowią pierwszą oznakę odrastania. Warto skonsultować się z dermatologiem, by potwierdzić prawidłowo przebiegającą regenerację.
Kobiecy „wzór" wypadania włosów Jednym z najwczesniejszych objawów kobiecego łysienia są bardziej zauważalne płaty skóry czaszki. Kitka staje się lżejsza, a włosy cieńsze.
Odpowiedzialna za taki status quo jest zmiana gospodarki hormonalnej. Niektóre kobiety są bardziej wrażliwe na tę modyfikację, a także genetycznie predysponowane do znaczącej utraty włosów w pewnym wieku. Wskaźnikiem jest wygląd członków rodziny. Jeśli mama doświadczała wypadania włosów, najprawdopodobniej córka także będzie się z tym zmagała.
W przypadku doświadczania tego typu łysienia należy udać się do dermatologa. Określone produkty mogą spowolnić utratę włosów i wspomóc ich ponowny wzrost. Na rynku jest jednak wiele preparatów, a wśród nich liczne cechują się nikłą skutecznością. Ponieważ zaś kosztują niemało, warto skonsultować swój wybór ze specjalistą.
Poza tym można zminimalizować wizualny efekt zwiększonej utraty lub cienienia włosów. Można je ufarbować na jasny kolor zmniejszając kontrast między kolorem skóry czaszki a barwą czupryny. Ponadto warto zastanowić się nad dość krótką fryzurą, która umożliwia osiągnięcie większej objętości. Podobny skutek mogą dać niektore szampony.